5 podstawowych błędów w szukaniu pracy

fotolia_56930545_subscription_xxl_lekki-300x205

Wysyłasz dziesiątki CV i nic! Zero odzewu? Kolejna rozmowa rekrutacyjna za Tobą, a telefon milczy jak zaklęty? Zastanawiasz się co jest nie tak? Szukasz przyczyny w sobie? A może za ten stan rzeczy winisz kapryśny rynek pracy? Zgoda, rynek pracy nie jest łatwy, więc tym bardziej więcej uwagi i wysiłku powinieneś włożyć w przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej i właściwe skomponowanie CV. Oto 5 najczęściej popełnianych błędów przez poszukujących nowego zatrudnienia. Sprawdź czy ten tekst nie jest o Tobie!

1. Nieaktualne CV

Niekatulane i niedbale przygotowane CV to największy grzech osób ubiegających się o pracę. CV to Twoje pierwsze spotkanie z rekruterem. To na podstawie Curriculum Vitae osoba rekrutująca ocenia kandydata i decyduje czy zostanie on zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak przygotować CV? Pamiętaj, by opis kariery zawodowej rozpocząć od ostatniego miejsca zatrudnienia. Jeśli brałeś udział w niezliczonej liczbie kursów zawodowych, wymień tylko te, które mogą okazać się istotne w procesie rekrutacji, na wybrane przez Ciebie stanowisko. Nie zapomnij o zdjęciu – aktualnym i profesjonalnym, żadnych fot z imprez , wakacji, ostrych makijaży i krzykliwych kolorów. Liczy się profesjonalizm. Nie zapomnij w stopce dodać klauzuli o zgodzie na wykorzystanie Twoich danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Komponując CV, możesz skorzystać z dostępnych bezpłatnych szablonów graficznych, które w interesujący sposób zaprezentują Twoje umiejętności. Uwaga, to treść jest najważniejsza. Wystrzegaj się przerostu formy nad treścią.

Skończyłeś? Pokaż swoje CV dwóm, trzem zaufanym osobom i poproś o szczerą opinię. Możesz również zlecić przygotowanie profesjonalnego CV specjalistom w tej dziedzinie. Taka inwestycja popłaca. `

2. Nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Zadzwonił upragniony telefon? Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Do dzieła. Internet w ruch. Postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji o firmie, do której udajesz się na interview. Zapoznaj się z zakresem obowiązków na proponowanym stanowisku. Zastanów się również nad wynagrodzeniem, które chciałbyś otrzymać – porównaj je ze średnimi zarobkami na podobnym stanowisku.

Odtwórz w pamięci najważniejsze momenty kariery zawodowej – wyzwania, sukcesy, awanse, szkolenia. Przygotuj sobie 1-2 success story – sytuacje, w których rozwiązałeś problem, stworzyłeś najlepszą kampanię sprzedażową, w których wykazałeś się pełnym spektrum swoich umiejętności.

Najważniejsze, słuchaj uważnie rekrutera. Postaraj zadać się przynajmniej dwa pytania. Będzie to świadectwo Twojego zaangażowania i uważności. Pokaż, że praca w tej konkretnej firmie będzie dla Ciebie wyróżnieniem.

3. Rzeki przepłynąłem, góry pokonałem!

Rozmowa kwalifikacyjna to nie czas i miejsce na skromność i nieśmiałość. Ale na litość, nie przesadzaj! Bądź szczery! W CV pisz wyłącznie o umiejętnościach, które faktycznie posiadasz, o projektach, w których naprawdę brałeś udział. Rekruter szybko wykryje blef i zweryfikuje informacje – wystarczy telefon bądź dokładny research internetowy, a kłamstwo wyjdzie na jaw.

Pamiętaj – pewność siebie to nie arogancja.

4. I just call to say…

Jeśli z jakichś przyczyn, nie możesz pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej, zadzwoń, uprzedź, że nie przyjdziesz na umówione spotkanie i przeproś. Brak jakiejkolwiek informacji z Twojej strony – to nietakt i po prostu duża nieelegancja. Podobnie, jeśli na którymś z etapów rekrutacji, zrezygnujesz z dalszej walki o stanowisko, poinformuj o tym osobę odpowiedzialną za proces przyjęcia pracownika. To znacznie ułatwi im pracę, a Ty pozostawisz dobre wrażenie o sobie.

5. Social Media w służbie pracownikowi

Ok, chyba wszyscy wiemy, że żenujące zdjęcia i posty na Facebooku, nikomu jeszcze nie pomogły w zdobyciu wymarzonej posady. Jeśli szukasz pracy, a jesteś dość wylewny w swojej facebookowej aktywności, pamiętaj, by ograniczyć dostępność newralgicznych postów – niech widzą je wyłącznie znajomi.

Są jednak portale, które wspomagają proces rekrutacji. Jeśli jeszcze nie masz tam profilu, koniecznie odnotuj swoją obecność na portalach społecznościowych gromadzących użytkowników prezentujących swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe – to miejsca, gdzie nie tylko zamieścisz swoje CV, ale takżę otrzymasz aktualne oferty pracy i masz szansę zostać zauważony przez headhunterów. Do dzieła! Praca czeka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *