Kim jest front-end developer i czym się zajmuje?

workflow

Rozwój nowoczesnych technologii przyczynił się do powstania zupełnie nowych zawodów, o których nie mogliśmy usłyszeć jeszcze kilka lat temu. Ich przedstawiciele doskonale odnajdują się na rynku pracy, pozyskując liczne zlecenia, szybko znajdując stałe zatrudnienie oraz zarabiając pensje znacznie przekraczające średnią krajową. Doskonałym przykładem takiego zawodu jest front-end developer.

Na czym polega praca front-end developera?

Ogół osób zajmujących się profesjonalnym tworzeniem stron internetowych określa się mianem webmasterów. Ze względu na długi i skomplikowany proces projektowania witryn dokonano podziału na front-end oraz back-end developerów.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zajęcie poświęcone temu, co dzieje się na zewnątrz, „z przodu” strony. Przedstawiciel tego zawodu zajmuje się jej częścią wizualną, wykorzystując języki informatyczne CSS i HTML oraz oprogramowanie stworzone przez back-end developera. Jego zadaniem jest także umieszczanie na portalu wszelkiego rodzaju elementów graficznych, m.in. animacji. Layout każdego portalu powinien być przejrzysty, nowoczesny oraz przykuwający uwagę.
Ze względu na zmieniającą się konsumpcję Internetu, front-end developer musi stosować takie kody, które pozwolą na dopasowanie się stron do różnego rodzaju urządzeń. Inaczej treści będą prezentować się na kilkunastocalowym ekranie monitora, i zupełnie odwrotnie na znacznie mniejszym wyświetlaczu smartfona. Webmaster w tym zakresie powinien zatem posiadać umiejętność tworzenia rozbudowanej szaty graficznej dla stron responsywnych.

Jak zostać front-end developerem?

Najczęściej pierwszym krokiem do wejścia w ten obcy świat są stanowiska typu czy Junior Front-End Developer. Warto wiedzieć że aby zostać front-end developerem nie trzeba umieć odrazu programować. W dzisiejszych czasach dużo osób szuka własnej drogi na przekwalifikowanie się i zmianę zawodu. W tym celu uczą się programowania kompletnie od zera! W tym celu warto wybrać się na kurs front-end developera.

Takie szkolenie trwa około 15 tygodni (po 20 godzin tygodniowo) i po jego ukończeniu absolwenci mogą pracować na stanowisku junior front-end developer. W trakcie takiego szkolenia należy poznasz podstawy języka HTML5 i CSS3. Nauka odbywa się Online pod okiem dedykowanego mentora. Jak widzisz, nauka podstaw i zdobycie umiejętności na poziomie junior front-endowca zajmuje stosunkowo mało czasu i nie potrzeba do tego żadnych studiów.

Więcej o tym, jak zostać programistą bez studiów, mówi Rafał, kursant Future-Collars:

Chyba najlepsza szkoła do nauki programowania online od podstaw?. Jeśli chcesz jak ja tworzyć strony/aplikację internetowe to nic nie stoi na przeszkodzie?. Ja mogłem sobie pozwolić na stworzenie nowej teraźniejszości?, rzucenie wszystkiego☠️ i skorzystanie z dofinansowania na kurs z UP?, ale nie oszukujmy się?, jeśli tu trafiłeś to znaczy, że chcesz zrobić to samo?, a każdy kolejny stracony dzień to ryzyko?, że nic nie zrobisz?. Jestem uczniem w trakcie kursu Front End Developer?. Uczyłem się przez miesiąc sam w domu zanim rozpoczął się kurs?, ale dopiero na kursie dzięki platformie do nauki?, lekcjom online? i pomocy indywidualnej mentora? poukładałem sobie wiedzę? i z bardzo dobrym wynikiem ukończyłem pierwszy projekt✍️. 3 miesiące kursu, 12 miesięcy⌛️ dostępu do platformy, pod koniec kursu pomoc w znalezieniu pracy?‍♂️, atmosfera bardzo miła i pozytywna?.

Jakie kryteria powinien spełniać front-end developer?

Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy sporo ofert pracy dla reprezentantów tego nowoczesnego zawodu. Ze względu na wysoki stopień odpowiedzialności oraz atrakcyjne warunki finansowe, należy spełnić określone wymagania.

Przede wszystkim musi być to osoba, która ukończyła studia informatyczne bądź nadal kontynuuje naukę na tym kierunku. Jednak w drugim przypadku pod uwagę brani są jedynie studenci ostatnich lat, którzy mają więcej wolnego czasu, dzięki czemu mogą śmiało pogodzić pracę z edukacją.

Pracodawcy na pierwszym miejscu stawiają oczywiście tych front-end developerów, którzy mają za sobą jakiekolwiek doświadczenie w swoim zawodzie. W tej branży liczy się praktyka, dlatego warto starać się o jej zdobywanie już w trakcie studiów. Opłacalne może okazać się również działanie na własną rękę, w charakterze freelancera. W ten sposób szkolimy swoje umiejętności, a zarazem zarabiamy poważniejsze pieniądze.

Skupiając się na umiejętnościach należy wziąć pod uwagę znajomość wszelkich języków i kodów programowania oraz nowoczesnych technologii, które ulegają ciągłym przemianom. Ze względu na powszechne stosowanie angielskiego w rozmaitych systemach informatycznych, warto także biegle posługiwać się tym językiem, zarówno w mowie, jak i piśmie.

Jakie korzyści oferują pracodawcy i co muszą zagwarantować swoim pracownikom?

Od kilku lat informatycy w Polsce są na wagę złota. Nie inaczej jest w przypadku front-end developerów. Pracodawcy doceniają trudność wykonywanego przez nich zawodu, dlatego na sam początek oferują im około 2500 zł na rękę. O takim wynagrodzeniu może pomarzyć wiele osób ze znacznie bogatszym doświadczeniem, jednak w zupełnie innych branżach.

W miarę zdobywania kolejnych umiejętności oraz pozyskiwania coraz większej liczby zleceń, wzrastają stawki. Pensja w wysokości kilku tysięcy złotych jest absolutnie normalna w tym zawodzie. Miesięczne zarobki najlepszych front-end developerów sięgają nawet kilkunastu tysięcy.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie stoiska komputerowego wraz z zainstalowanymi pełnymi wersjami programów lub aplikacji do projektowania stron internetowych.

Warto jednak zaznaczyć, że pracę w tym segmencie informatyki można wykonywać zdalnie. Jeżeli dysponujemy odpowiednimi narzędziami na własnym komputerze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby front-end development odbywał się bez wychodzenia z domu. Niezbędnym warunkiem jest jednak przestrzeganie terminów oraz tworzenie projektów według wcześniejszych ustaleń z pracodawcą oraz klientem.

Artykuł opracowano we współpracy z firmą programistyczną Ontium wytwarzającą oprogramowanie na zamówienie.
Więcej na stronie firmowej: https://www.onitum.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *