Branża drzewna w Polsce – o latach w zdobywaniu doświadczenia rozmawiamy ze stolarzem Adamem Garnuszkiem

Carpenter doing inventory on wood

Carpenter doing inventory on wood

Redaktor
Dziś rozmawiamy z panem Adamem Garnuszkiem – stolarzem z doświadczenia i z… zamiłowania. Dzień dobry panu

Adam Garnuszek
Witam serdecznie (śmiech) I tutaj ma pan całkowita rację: „zamiłowanie” – to podstawa wykonywanego zawodu. Jeśli nie ma zamiłowania, to doświadczenie niewiele zdziała.

Redaktor
Ale jak to? Doświadczenie nie jest ważne? Zawsze uważałem, że wprost przeciwnie!

Adam Garnuszek
Oczywiście, że jest ważne, jednak proszę sobie wyobrazić fachowca – w jakiejkolwiek branży – który pracuje, zdobywa doświadczenie, ale jakoś go to „nie kręci”, czyli uczy się, iż np. najlepsze meble są z dębu, a rzeźby z lipy, jednak niewiele go to interesuje i z lipy też może zrobić stołek, lub stół.

Redaktor
A nie może?

Adam Garnuszek
Panie redaktorze, stołek, czy też nawet stół można zrobić nawet z wikliny. Jednak lipa to cenne drzewo i ma swoje przeznaczenie. Poza tym podczas schnięcia może pękać, dlatego lipę z reguły używają rzeźbiarze. Można też – jeśli już mamy takie drzewo pod domem i dostaliśmy pozwolenie na jego wycięcie – pociąć lipę na deseczki około 3 cm i wykorzystać np. na obudowę kominka, gdzie można wykonać jakiś widoczek, czy też płaskorzeźbę na pamiątkę.

Redaktor
Fajny pomysł, ale ja sam nie potrafiłbym wykonać płaskorzeźby

Adam Garnuszek
Dlatego powiedziałem, że lipa to cenne drzewo i z reguły używają jej artyści zdolni wyczarować z niej, lub na jej powierzchni różne cuda.

Redaktor
No dobrze, ale nie tylko lipa jest drzewem dostępnym na rynku w Polsce. Jak według pana rozwija się branża drzewna w naszym kraju?

Adam Garnuszek
Branża drzewna w naszym kraju zależy od zasobów leśnych. Kiedyś – powiedziałbym kilkaset lat temu – kiedy Polskie bory były naprawdę nieprzebyte, drzewa było pod dostatkiem i nie było drogie. Oczywiście lasy należały przeważnie do arystokracji, jednak pozyskiwanie drzewa było znaczne. Dziś drzewo to towar prawie deficytowy, dlatego wymyślono inne materiały, mogące je zastąpić. Importuje się również wiele drewna egzotycznego. Częstym jego zastosowaniem jest np. deska tarasowa. Odporna na wilgoć oraz na obciążenia. Zaś zestaw mebli z dębu może kosztować tyle, co sam dom w którym będą stały. Są to oczywiście skrajności, ale wszystko zależy od surowca i wykonania, które wcale nie jest łatwe.

Redaktor
Więc stolarz, to także artysta?

Adam Garnuszek
Dokładnie. Stolarz przy swojej pracy – oprócz doświadczenia – musi posługiwać się wyobraźnią, aby nie zepsuć tego, co kosztowało krocie. I tutaj właśnie doświadczenie przydaje się najbardziej

Redaktor
Czyli?

Adam Garnuszek
Jeśli mamy do wykonania meble z np. dębu, lub orzecha, nie powierzymy surowca „żółtodziobowi”, ponieważ może on nie podołać zadaniu i taki surowiec po prostu zmarnować. A proszę mi wierzyć, że są to drzewa o dużej wartości.

Redaktor
A więc tutaj też chodzi o pieniądze?

Adam Garnuszek
Oczywiście. Lata doświadczeń w mojej pracy nauczyły mnie, że aby dobrze wykonywać swoją pracę, najpierw należy posłużyć się wyobraźnią i nigdy się nie spieszyć. Stolarz musi być nie tylko rozważny, ale też i ostrożny, choćby ze względu na maszyny, które obsługujemy.

Redaktor
Dziękuję za rozmowę.

Adam Garnuszek
Bardzo proszę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *