Czy można wliczyć czas przepracowany na roli do emerytury?

farmer-657332_960_720

Czasem zdarza się tak, że wysokość przepracowanych lat, a co za tym idzie, długość okresu składkowego nie wystarcza nam do minimalnej kwoty emerytury. W takich przypadkach często zdarza się, że nie jest możliwe otrzymanie upragnionego wynagrodzenia za przepracowane lata. Jedną z możliwości, aby to poprawić jest doliczenie do stażu pracy naszej pracy na roli. Jednak aby to zrobić, konieczne jest spełnienie kilku warunków, o których zaraz powiemy.

Praca na roli do emerytury

Podstawą prawną, która reguluje kwestie prawne związane z doliczeniem do emerytury czasu przepracowanego na roli jest art.10 z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepis ten pozwala doliczyć do okresu składkowego pracę lub prowadzenie gospodarstwa rolnego, a także okres opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Warunkiem zaliczenia tego okresu do czasu składkowego emerytury jest właśnie fakt, gdy suma okresów składkowych i nieskładkowych jest niewystarczająca do uzyskania emerytury, a praca na roli może ją uzupełnić.

Ustawa nie weryfikuje też rodzaju świadczenia, a więc czas przepracowany na roli można doliczyć zarówno do wcześniejszej emerytury, jak i do tej wnioskowanej w terminie. Kolejną ważną informacją jest ta, że praca na roli nie musiała odbywać się w miejscu naszego zamieszkania, ale w nienależącym do nas gospodarstwie rolnym, jednak praca ta musiała trwać codziennie minimum cztery godziny dziennie. To jednak nie są wszystkie wymagania dotyczące pracy na roli, którą można zaliczyć do okresu składkowego. Pracując na roli należy mieć minimum 16 lat, a praca na roli nie może przebiegać w formie doraźnej, lecz ciągłej.

Jak wykazać okres pracy na roli

Aby czas pracy na roli został uznany, należy udowodnić, że ten fakt miał miejsce. Przede wszystkim należy złożyć w placówce ZUS stosowne zaświadczenie, poparte zeznaniami co najmniej dwóch świadków, potwierdzających naszą pracę na roli. Po tym czasie następuje ocena wiarygodności zeznań oraz dostarczonych dokumentów. Warto wykorzystać wszelkie formy dowodów, które mogą świadczyć na naszą korzyść- będzie to ogromnym ułatwieniem w procesie weryfikacji dowodów.

Jak się starać o emeryturę

Emerytura oznacza przede wszystkim brak konieczności pracy zarobkowej. Jednak, aby osiągnąć ten status, należy wykazać się kilkoma elementami. Przede wszystkim należy posiadać minimalny wiek- dla kobiet jest to 60 lat, zaś dla mężczyzn 65 lat. Oprócz tego należy posiadać i wykazać się odpowiednią ilością przepracowanych lat. Dla kobiet jest to okres minimum 20 przepracowanych lat, zaś w przypadku mężczyzn minimum 25 lat. Aby nasz wniosek o przejście na emeryturę został wzięty pod uwagę należy złożyć odpowiednią dokumentację, potwierdzającą przepracowany przez nas czas. To właśnie wtedy najczęściej wychodzi na jaw, że brakuje nam nieraz przepracowanego czasu, niezbędnego do uzyskania świadczenia emerytalnego. W takich sytuacjach łatwo można się podeprzeć takimi dodatkami, jak praca na roli.

Źródło: giełda rolna www.agrobook24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *