Czyszczenie szyb w zakładach pracy – jakie uprawnienia potrzebujesz?

modern-home-office-narrow-small-space-with-swivel-chair-and-desk-lamp-and-hardwood-flooring-with-grey-wall-and-dresser-and-mirror

Aby czyścić szyby w zakładach pracy, nie potrzeba żadnych uprawnień. Chyba, że chce się tę czynność wykonywać na zewnątrz. Np. czyszczenie szyb na ogromnych wysokościowcach podlega ogólnym przepisom BHP, dotyczącym pracy na wysokości, którą mają szczególnie alpiniści.

Jeśli myjący szybę znajduje się na wysokości kilkudziesięciu metrów, powinien być pozbawiony przede wszystkim lęku wysokości, powinien także być doposażony w odpowiednie narzędzia swej pracy, jak zabezpieczenie linami, kask, oraz odpowiedni wózek, poruszający się w górę i dół budynku. Taki wózek ma swoje zabezpieczenia i jest mało prawdopodobne, aby tak sam z siebie spadł. Niemniej jednak pracownicy myjący okna na takich wysokościowcach, powinni być pozbawieni lęku wysokości, ale nie ostrożności. Brak ostrożności, strachu może doprowadzić do wypadku szybciej, niż inne czynniki.

Czyszczenie szyb wewnątrz

Przy czyszczeniu szyb wewnątrz, już nie ma takiego problemu. Samo bezpieczeństwo pracownika wykonującego tę czynność jest zachowane. Tak samo, jak ludzi przebywających w takich pomieszczeniach. W tym wypadku należy jedynie zwrócić uwagę na środki chemiczne, jakie zamierzamy wykorzystać przy tej pracy, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy taki środek mógłby zrobić krzywdę osobie, przebywającej w danym pomieszczeniu. Wystarczy więc dowiedzieć się o ewentualnych alergiach na środki chemiczne osób postronnych (także siebie) i można śmiało wykonywać swą pracę, bez jakichkolwiek specjalistycznych uprawnień. Jak to mówią: „Do machania ścierką – nówką, nie potrzebna zawodówka”. Niemniej jak w każdej pracy wymagane jest takie zachowanie, które nie będzie kolidowało z pracą innych, przeszkadzało im, lub wręcz denerwowało. Wtedy należy rozważyć mycie szyb w czasie, kiedy w zakładzie pracy nie ma pracowników, lub jest ich niewielu i nikt tu nikomu nie będzie przeszkadzał.

Mycie szyb na zewnątrz

W takim wypadku wszystko zależy od tego, na jakiej wysokości znajdują się te szyby, oraz co znajduje się bezpośrednio pod nimi. Jeśli szyby w zakładzie pracy usytuowane są na hali na której ustawione są maszyny np. do produkcji okablowania (skręcarki kabli), wtedy pracownik zajmujący się myciem okien nie powinien tego robić wtedy, gdy taka maszyna pracuje pełną parą. Gdyby poślizgnęła mu się noga, mogło by dojść nie tylko do potłuczenia, ale być może i do „rozdrobnienia” takiego pracownika. Wszelkie maszyny używane do produkcji różnych przedmiotów, mogą być niebezpieczne, jeśli kontakt z nimi ma nieprzeszkolony człowiek. Nie wie on, do czego służy maszyna i jak może zaszkodzić. Żaden pracownik zatrudniony do czyszczenia okien nie powinien się zgodzić na pracę w warunkach niebezpiecznych, bez uprzedniego przygotowania, czy szkolenia, jakie zostanie mu zaproponowane. Nie należy tego lekceważyć.

Mycie szyb w biurach

Jeśli wewnątrz, to odbywa się ono zazwyczaj podczas nieobecności pracowników. Nie jest tu potrzebne żadne zezwolenie, oprócz zezwolenia samego właściciela biura, na wejście i mycie okien.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą mera.tychy.pl oferującą lustra łazienkowe do Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *