Idealny zawód dla miłośnika kawy

Portafilter Cafe Coffee Restaurant Prepare Machine Concept

Barista jest to zawód, który zdobyta coraz większą popularność ze względu na to, że jest on uwielbiany przez miłośników kawy. Nie potrzeba tylko dobrych jakościowo ziaren lub odpowiedniego sprzętu. Potrzeba osoby, która zaparzy ją w taki sposób, aby uzyskać jej wyjątkowy smak oraz aromat.

Czym się zajmuje?

Barista zajmuje się przede wszystkim parzeniem oraz przygotowaniem kawy, dlatego jest jedną z najważniejszych osób w kawiarni lub restauracji. Musi potrafić przyrządzić każdy jej rodzaj, od espresso po latte oraz posiadać należytą wiedzą na temat parzenia, mielenia ziaren, przechowywaniu czy spienianiu mleka. Idealny barista powinien mieć takie cechy jak, komunikatywność oraz kreatywność. Na co dzień ma on spory kontakt z klientem, dlatego liczy się przede wszystkim otwartość i podejście do każdego z osobna. Pomysłowość oraz wiedza będą dodatkowymi i pomocnymi cechami w tym zawodzie.

Wykształcenie baristy

Oczywiście idealny kandydat na to stanowisko powinien ukończyć kursy i szkolenia, które pozwolą mu zapoznać się z tym zawodem od strony teoretycznej oraz praktycznej. Tutaj właściwie barista uczy się wszystkiego – od sposobu przyrządzania kawy aż po same jej rodzaje i uprawę. Nabywa także wiedzę odnośnie przyrządzania latte art, czyli dekorowaniu wierzchniej warstwy, która zabarwiona jest na brązowo. Ostatnio taki rodzaj podawania kawy jest bardzo popularny. Ponadto dobrze będzie, jeśli ukończył szkołę o profilu gastronomicznym. Nie jest to jednak wymóg konieczny, jeśli zależy nam, aby zostać baristą.

Praca z ekspresem

Barista, co jest oczywiste, pracuje we wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych, takich jak: restauracja, bar, kawiarnia lub nawet hotel, gdzie również mogą być serwowane kawy dla gości. Miejsc, gdzie możemy znaleźć pracę, jest wiele, dlatego warto, aby nie rezygnować z podjęcia tego stanowiska. Barista to zawód dla osób, które uwielbiają wszystko, co kręci się wokół kawy. Nie można także zapominać o urządzeniu, na którym pracuje. Odpowiedni ekspres przyczyni się do tego, że kawa będzie znacznie smaczniejsza. Musi on być odpowiednio przez niego zadbany i przygotowany do pracy każdego dnia. Najlepiej, aby dysponował profesjonalnym ekspresem do kawy, dzięki któremu wszystkie kawowe napoje będą przyrządzone na najwyższym poziomie. Urządzenie, z którego będzie korzystał w pracy, jest bardzo ważne, aby zrobiona kawa była odpowiednio aromatyczna oraz miała prawdziwy smak i zapach.

Barista to zawód dla tych, którzy nie boją się być otwarci i kreatywni. Nie każdy potrafi przygotować idealnie smaczną i aromatyczną kawę. Do tego potrzeba kogoś, kto zna się na tym i ma wiedzę, która pozwoli mu przyrządzić idealne kawowe napoje.

Polecamy:
Jaki ekspres do kawy wybrać – ekspres ciśnieniowy czy kolbowy?
Chcesz otworzyć restaurację? O czym powinieneś pamiętać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *