Ile wynosi dieta dietetyka? – zdradzamy kulisy zawodu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Coraz więcej osób na świecie i w Polsce zmaga się z problemem nadwagi oraz otyłości. Jest to jedno z największych zdrowotnych zagrożeń naszych czasów. Im bardziej przetworzone jest nasze menu, tym więcej kilogramów przybieramy. Niektórzy wręcz doszukują się spisku wielkich koncernów, które ponoć najpierw produkują wysoko przetworzone produkty spożywcze, a następnie środki odchudzające – tym samym zyskując podwójnie. Bez względu na słuszność tych oskarżeń, obecnie coraz cenniejsze są skuteczne przepisy na osiągnięcie idealnej wagi. A to oznacza, że wykwalifikowani dietetycy nie będą narzekać na brak pracy.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk zajmuje się doradztwem w zakresie zdrowego i racjonalnego odżywiania. Jego porady są szczególnie zalecane w przypadku zmagania się z chorobami lub podczas specjalnych okresów życia (np. dojrzewanie, ciąża, menopauza, wymagające treningi sportowe). Dietetyk posiada wiedzę dotyczącą składników pożywienia, sposobu przygotowywania potraw, a także ich wpływu na organizm w różnym wieku i stanie zdrowia.

Zawód dietetyka obecnie przechodzi rewolucyjne zmiany. Wraz z pojawieniem się mody na zdrowy tryb życia, także wizyty u dietetyka stały się popularnym trendem. Pojawiają się także nowe sposoby na świadczenie usług w tym zakresie, jak na przykład zyskujący coraz większy rozgłos catering dietetyczny, czyli dostarczanie pod ustalony adres gotowych posiłków o konkretnym limicie kalorycznym. Dietetyk musi iść z duchem czasów, dlatego na porządku dziennym są obecnie nie tylko porady w gabinecie ale także telefoniczne, mailowe czy udzielane podczas wideokonferencji. Z drugiej strony, Internet pełen jest dietetycznych porad, a co jakiś czas świadomością mas zaczyna rządzić kolejna cudowna dieta promowana w sieci. Dlatego dietetyk, by odnieść sukces zawodowy musi być nie tylko świetnie wykształcony (i na bieżąco uzupełniający swoją wiedzę), ale także musi potrafić sobie zjednać ludzi, być przekonujący, a przede wszystkim skuteczny.

Jak zostać dietetykiem?

Aby zostać dietetykiem można ukończyć technikum lub studium policealne – wtedy tytuł zdobywa się poprzez zdanie egzaminu zawodowego. Można także ukończyć studia na kierunku dietetyka. Choć uzyskanie dyplomu magistra dietetyki nie jest wcale łatwe, to najpełniej przygotowuje do wykonywania zawodu. Wykształcony dietetyk znajdzie pracę w służbie zdrowia (szpitale, przychodnie, poradnie), w gastronomii (restauracje, firmy cateringowe, sanatoria), w branżach fitness czy spożywczej. Ponadto, dietetyk może się także świetnie sprawdzić w roli eksperta, współpracując między innymi z organizacjami promującymi zdrowy tryb życia.

Często osoby wykonujące zawód dietetyka decydują się na otwarcie własnego gabinetu. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, to rozpoczęcie działalności od zera. Drugi, to franczyza. Osoba decydująca się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej musi pamiętać, że do jej obowiązków będzie należeć nie tylko merytoryczne przygotowanie i poprowadzenie wizyt z pacjentami, ale także multum spraw organizacyjnych, administracyjnych, księgowych i marketingowych – nie każdy jest w stanie samodzielnie poprowadzić własną firmę. Do tego należy wspomnieć, że początkowe zarobki dietetyka wcale nie są wysokie.

Ile zarabia dietetyk?

Dietetyk bez doświadczenia w zawodzie ubiegając się o etat na państwowym stanowisku może liczyć na wynagrodzenie rzędu 1500-2000 zł netto miesięcznie. W firmach prywatnych zarobki są nieco wyższe, jednak często wiążą się z systemem prowizyjnym i oscylują wokół 3000 zł netto miesięcznie. Założenie własnej działalności początkowo może przynosić niewielkie korzyści finansowe, jednak dobrze wypromowany gabinet świadczący usług na wysokim poziomie może dietetykowi przynosić zyski sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych netto miesięcznie!

Podsumowując, zawód dietetyka to nie jest „łatwy pieniądz”, a raczej sposób życia dla pasjonatów tematu, ludzi empatycznych, otwartych, potrafiących współpracować z innymi, a przy tym ludzi silnych charakterem, którzy potrafią sprawić, by inni ich słuchali i podążyli za ich wskazówkami. Dietetyk to ciągle mało popularny zawód, dlatego przedsiębiorcza osoba wykształcona w tym kierunku nie powinna narzekać na bezrobocie. Z drugiej strony, młody absolwent dietetyki powinien się nastawić

3 komentarze

  1. Milka pisze:

    Praca dietetyka to również urozmaicanie innym śniadań, obiadów i kolacji po przez wymyślanie ciekawych zestawień produktów żywnościowych 🙂 Sama jestem dietetykiem i prowadzę w Bielsku-Białej bezpłatny punkt konsultacyjny. Jest bezpłatny ponieważ przy okazji prowadzę stoisko ze zdrową żywnością. Ktoś kto zasięgnie u mnie porady może przy okazji kupić jakieś artykuły spożywcze w moim stoisku 🙂 Moje diety dla klientów przeważnie opieram na warzywach i dużych ilościach owoców, choć te polecam pić w postaci soków ponieważ lepiej się przyswajają. Sok samemu możemy zrobić w 5 sekund korzystając np. z wyciskarki (ja w moim sklepie korzystam z tego rodzaju: http://zdroweimarkowe.pl/15-wyciskarki – jest bardzo wydajna). Praca dietetyka jest bardzo satysfakcjonująca. Szczególnie jak klienci wracają i chwalą się swoimi efektami pracy nad sobą:) To cieszy.

  2. Miza pisze:

    To ciekawe jak wielkie zmiany zachodzą w naszej świadomości na temat odżywiania. Autor artykułu jeszcze 2,5 roku temu zauważał, że ten zawód to mało popularna profesja. Dziś mam całkowicie odmienne odczucia! Dietetyk to naprawdę popularne zajęcie, bardzo wiele osób decyduje się na edukację w tym kierunku. Najważniejsze więc to znaleźć dobrego specjalistę wśród masy początkujących!

  3. Anna pisze:

    Bardzo fajny artykuł! Rzetelnie przedstawione informacje! Dietetycy powinni być bardziej cenieni w społeczeństwie i super, że więcej osób decyduje się na związanie z tym zawodem swojej przyszłości. Co do branży nie znam się na niej za bardzo, ale wydaje mi się, że w kwestii spraw marketingowych, sprzedażowych i administracyjnych jest w stanie pomóc system CRM Kamflex. Firma, w której pracuje oferuje gotowe rozwiązania, które zawierają funkcje takie jak: kompleksowa baza kontaktów, kalendarz/terminarz, faktury, zbiór kosztów, dział magazynowy, dział, w którym można kompletować dietę w postaci etapów i procesów. Jest stosunkowo niedrogi i wydaje mi się, że zdecydowanie jest w stanie podnieść efektywność pracy i wspomóc w osiąganiu oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *