Jak wygląda praca projektanta mebli?

projektant-mebli

Praca projektanta mebli należy do wyjątkowo kreatywnego rodzaju zawodu. Osoba na tym stanowisku musi wykazać się pewnym gustem, posiadać odpowiednią wiedzę i umieć wpasować się w preferencje klientów. Każdy mieszkaniec domu z pewnością życzy sobie, aby jego wnętrze było niepowtarzalne, wyjątkowe, wygodne i dobrze urządzone, ze względu na to, że jest to miejsce najważniejsze w naszym życiu, ponieważ spędzamy w nim nasz czas, w nim odpoczywamy i na co dzień żyjemy. Projektant mebli musi wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki przy projektowaniu wygodnych, pasujących do mieszkania mebli.

Jakie cechy musi posiadać projektant mebli?

Osoba, która chce odnieść sukces w zawodzie projektanta mebli, musi posiadać pewne umiejętności. Przede wszystkim, musi posiadać wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność posługiwania się matematyką, ponieważ częścią jej pracy jest dokonywane pomiarów i konstruowanie przestrzenne mebli. Powinna także wykazywać się dużą estetyką oraz dobrze orientować się w najnowszych trendach w modzie. Swoje projekty będzie przedstawiała klientom za pomocą szkiców, więc niezbędna będzie tu także umiejętność rysowania i objaśniania swoich pomysłów na papierze w sposób jasny i zrozumiały dla klienta. Rysunki takie powinny stanowić rzuty i przekroje z uwzględnieniem niezbędnych dodatkowych informacji. Oczywiście, rysunki techniczne mogą być także wykonywane za pomocą specjalistycznych programów, takich jak Pro100. Odnoszący sukcesy projektant musi być także obeznany z materiałami dostępnymi i możliwymi do użycia w ramach produkcji danych mebli – czyli musi posiadać wiedzę na temat materiałów w celu wykonania specyfikacji.

Czego wymagają pracodawcy od pracownika na stanowisku projektanta mebli?

Bardzo często można się spotkać z podwójną rolą takiego pracownika – po pierwsze, jako projektanta, po drugie, jako sprzedawcy. Pracodawcy często życzą sobie, aby dana osoba miała już pewne wcześniejsze doświadczenie w projektowaniu i pracy z klientem. Najczęściej oferują umowę o pracę bądź umowę zlecenie. Można spotkać się także z ofertami dotyczącymi pracy wyłącznie na weekendach, czyli w soboty i niedziele. Z reguły nie są wymieniane w oczekiwaniach studia, za to spotkać się można z wymogiem znajomości programów służących do projektowania mebli. Wśród pozostałych wymagań znajdują się także: komunikatywność, potrzebna do współpracy z klientem, prawo jazdy, umożliwiające poruszanie się własnym transportem do klienta, znajomość branży meblarskiej, bardzo dobrej obsługi komputera. Często praca projektanta mebli może być związana także z samodzielnym prowadzeniem studia, stąd pracodawcy czasem oczekują samodzielności i odpowiedzialności przy jego prowadzeniu oraz wysokiego standardu obsługi klienta.

Kompleksowa obsługa klienta, ich zdaniem, ma polegać na prezentacji oferty firmy i sporządzaniu wstępnych wycen, inwentaryzacji pomieszczeń i projektowania zabudowań, umiejętności doradzania w zakresie ergonomii wnętrz projektowanych pomieszczeń oraz zawierania umów w imieniu firmy jak i nadzorowania ich realizacji. Jeżeli chodzi o wykształcenie, preferowane jest kierunkowe, choć niekoniecznie muszą być to studia – najważniejsze, żeby wiązało się chociaż z ukończeniem kierunkowej szkoły średniej. Mile widziana jest znajomość takich programów służących do projektowania jak: Pro100, CAD 2D i 3D. Czasami można spotkać się też z oczekiwaniami dotyczącymi pracy na maszynach typu CNC, a zwłaszcza wtedy, kiedy będzie dotyczyć to projektowania mebli wykonanych z drewna. Wzorowy kandydat powinien posiadać też takie cechy charakteru, oprócz komunikatywności, jak: silne zmotywowanie, nastawienie na sukces, bardzo dobrą organizację pracy, konsekwencję i skuteczność w działaniu, wysoką kulturę osobistą i odpowiednią prezencję, dokładność i kreatywność, odporność na stres. Mogą pojawić się także wymagania co do znajomości języków obcych.

Zarobki w Polsce

Osoba na stanowisku projektanta mebli w naszym kraju przeciętnie zarabia 3 199 zł brutto miesięcznie. Niektóre firmy mogą jednak zaproponować stawki wynoszące około 2 392 zł brutto, a najlepsi zarabiają nieco ponad 4 000 zł. Różnica w zarobkach jest związana z doświadczeniem i rodzajem projektów oraz obowiązków pracownika. Największe szanse na dobre zarobki dają firmy zatrudniające od 50 do 249 osób. Do najczęściej przyznawanych dodatkowych korzyści w ramach pracy należą telefony komórkowe, szkolenia wybierane według uznania bądź komputery przenośne.

Informacje na temat pracy projektanta mebli uzyskano dzięki poradom pracownika strony www.komodo-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *