Jak prawidłowo rozliczyć PIT-37?

jak-wypelnic-pit37

Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem etatowym, zleceniobiorcą, emerytem lub rencistą zobowiązany jesteś rok rocznie rozliczać się z Urzędem Skarbowym poprzez złożenie zeznania podatkowego PIT-37. Formularze składać można osobiście, wysłać pocztą lub wypełnić dokumenty elektronicznie (służą do tego różne programy do wypełniania PITów online, np: ten: pity-program.pl). Bez względu jednak na formę formularze trzeba dostarczyć do fiskusa do końca kwietnie. Sprawdź jak poprawnie wypełnić zeznanie podatkowe.

PIT 11

Do prawidłowego wypełnienia zeznania podatkowego potrzebny jest PIT-11, który otrzymuje się od pracodawcy lub zleceniodawcy. Powinien on dostarczyć go pracownikowi do końca lutego. Nie ma tutaj znaczenia, jaka jest forma – listownie czy e-mailem. W przypadku, gdy pracownik w ciągu jednego roku pracował w kilku miejscach powinien zgromadzić dokumenty ze wszystkich dotychczasowych miejsc pracy. PIT-11 zawiera wszystkie informacje, które niezbędne są do rozliczenia się z fiskusem – przychody oraz koszty ich uzyskania, a także pobranych zaliczek i składek. Bez niego nie da się deklaracji wypełnić prawidłowo.

PESEL

Uzupełnianie dokumentów rozpoczynamy od wpisania numeru PESEL, wybrania sposoby opodatkowania – indywidualnie, bądź z małżonkiem, dla osób samotnie wychowujących dzieci, a także tych mieszkających poza granicami Polski – oraz roku podatkowego, którego wypełniane rozliczenie będzie dotyczyło. Następnie należy wybrać Urząd Skarbowy właściwy pod względem miejsca zamieszkania. Trzeba również zaznaczyć czy jest to złożenie zeznania – gdy robimy to po raz pierwszy lub korektę zeznania – gdy nanosimy niezbędne poprawki. W dalszej części wypełnia się dane osobowe i adres zamieszkania na 31 grudnia, czyli ostatni dzień roku podatkowego. W przypadku rozliczania się z małżonkiem należy uzupełnić również jego dane.

Dochody i straty

Dalsza część dotyczy dochodów i strat podatnika. W tym miejscu pojawiają się małe zmiany w stosunku do roku poprzedniego. Nowością są rubryki 42-43 oraz 57-58. Są to pola dotyczące twórców, którzy korzystają w wysokich, bo aż 50 procentowych kosztów uzyskania przychodu. Zostały one oddzielone, ponieważ 50 proc. koszty uzyskania przychodu możliwe są tylko do kwoty 112 tyś zł przychodu. Gdy zostały przekroczone mogą wynieść maksymalnie 42 764 zł (łącznie w polach 43 i 58).

Rozliczenie indywidualne lub z małżonkiem

Tutaj również występuje podział na część przeznaczoną dla podatników indywidualnych – C. 1. Natomiast C. 2 do wypełnienia jest dla małżonków, którzy rozliczają się wspólnie. Cały ten obszar to miejsce na wpisanie wszystkich informacji o dochodach lub stratach podatnika z ostatniego roku rozliczeniowego. W opisanych rubrykach uzupełnia się przychód, koszty jego uzyskania, a także kolejno dochód lub stratę i pozostałe zaliczki pobrane przez płatnika.

Odliczenia

Kolejna część to sektor „D”, gdzie podaje się wszelkiego rodzaju ulgi oraz odliczenia, jakich można dokonać od dochodu. To właśnie w tym miejscu wpisuje się składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, koszty powiązane z korzystaniem z Internetu, ulga rehabilitacyjna lub też przekazane na cele pożytku publicznego darowizny. Po lewej stronie znajdują się opisane ulgi i odliczenia, z których podatnik może skorzystać w zależności od przysługujących mu ulg.

Na dalszym etapie następuje obliczenie podatku. Jeżeli podatnik nie przekroczył progu podatkowego, który wynosi 85. 528, 00 zł objęty zostanie stawką 18 procent. Gdy przekroczy ten próg stawka wzrośnie do 32 procent.

Część „F” to możliwość odliczeń od kwoty podatku. Po lewej stronie znajdują się ulgi, a po prawej miejsce na ich wprowadzenie – wyłącznie dla podatnika lub dla podatnika i jego małżonka. Na tym etapie wpisujemy składki na ubezpieczenia zdrowotne. To już prawie koniec zmagań z deklaracją podatkową. Został już tylko sektor „G”, służący obliczaniu zobowiązania podatkowego. W pozycji 126 wpisuje się obliczony podatek, który należy zaokrąglić do pełnych kwoty w złotówkach. Kolejne pole, czyli 127 to miejsce na kwotę zaliczek pobranych przez pracodawcę w ciągu roku.

1%

Wypełniając zeznanie podatkowe mamy możliwość przekazania 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Jeżeli mamy taką ochotę wówczas w polu 131 podajemy numer wpisu do KRS-u (Krajowego Rejestru Sądowego) organizacji. W kolejnym polu – 132 wpisujemy wysokość podarowanej kwoty nie przekraczającej 1% kwoty z pozycji 126. W części „J” można uzupełnić cele szczegółowe przekazanej darowizny.
Na zakończenie trzeba zaznaczyć informację o dołączonych dokumentach do zeznania PIT-37 oraz podpisać deklarację.

Przeczytaj także:
PIT 2020 – wszystko co powinieneś wiedzieć o rozliczeniu podatku

2 komentarze

  1. Maciej pisze:

    Mam nadzieję że czasy gdy sami musimy wypełniać pity miną bezpowrotnie.

    • Biebrzak pisze:

      Nie liczyłbym na to prędko 🙂 Z tego co widzimy obecnie to poziom biurokracji w oszałamiającym tempie wzrasta zwiastując nam raczej coraz większą ilość druczków i kruczków. Wszystko, żeby tych maluczkich obywateli jeszcze bardziej ogłupiać. A porpos, jaka jest kwota wolna od podatku w tym roku? Na stronie http://www.kwop.pl piszą, że 3091 zł a miało być 8 tys. nieprawdaż? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *