Ile zarabia pracownik w firmie przeprowadzkowej?

Lachender Möbelpacker bei der Arbeit
Branża przeprowadzkowa z roku na rok radzi sobie coraz lepiej. Wzrost zamożności Polaków i prężny rozwój gospodarki sprawiły, że zarówno osoby prywatne jak i firmy, coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych firm przeprowadzkowych. Zapewniają one szeroki zakres usług obejmujący zarówno transport dobytku jak i jego sortowanie oraz pakowanie. Oferują również rozpakowywanie mienia i ustawienie go na wyznaczonych przez klienta miejscach. Wzrost zainteresowania tego typu usługami spowodował zwiększenie zatrudnienia w tymże sektorze. Pracownicy branży przeprowadzkowej mogą liczyć na wynagrodzenia nieco wyższe od minimalnej krajowej pensji, lecz jest to uwarunkowane stanowiskiem i zakresem obowiązków.

Zarobki pracownika fizycznego firmy przeprowadzkowej

Jej członkowie wykazują się przede wszystkim ponad przeciętną sprawnością fizyczną. Ich zarobki wahają się od 10 do 18 zł netto za godzinę pracy. Zwykły pracownik fizyczny w zależności od doświadczenia dostanie 10-15 zł za godzinę. Każda ekipa posiada swojego kierownika, który wykonuje jeszcze dodatkowe obowiązki. Należą do nich: prowadzenie samochodu, rozliczanie przeprowadzek i wyznaczanie zadań poszczególnym pracownikom. Z racji większej ilości pracy i spoczywającej na nim odpowiedzialności kierownik może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 17-18 zł/godz.

Nieco inaczej rzecz ma się z ekipami do transportu ciężkich przedmiotów i urządzeń. Należą do nich np. fortepiany, pianina, sprzęt muzyczny. Tutaj nie ma zastosowania wynagrodzenie za godziny, lecz jest ono uzależnione od wagi przenoszonego przedmiotu oraz kondygnacji, na którą trzeba go wnieść. Niemniej jednak, średnie wynagrodzenie pracownika fizycznego wynosi 50-100 zł za jedno urządzenie lub instrument.

Zarobki przedstawiciela handlowego firmy przeprowadzkowej

Oprócz pracowników fizycznych firmy z branży przeprowadzek zatrudniają też osoby do kontaktów z klientami. W takim biznesie niezbędna jest osoba odbierająca telefony od interesantów, czyli konsultant. To ona odpowiada za przedstawienie oferty firmy, umówienie przedstawiciela handlowego w celu wyceny konkretnej usługi oraz ustala wszelkie szczegóły przeprowadzki. Jego miesięczne zarobki wahają się od 1800 zł do 2000 zł netto.

Bezpośrednim wyszukiwaniem potencjalnych nabywców usług zajmuje się przedstawiciel handlowy. W tej branży jego zakres obowiązków nie odbiega od typowych zadań handlowców, ale także powinien on być miłym i kulturalnym człowiekiem o zadbanym wyglądzie, który w każdej sytuacji i miejscu jest w stanie znaleźć nabywcę na swoje usługi. Przedstawiciel handlowy dba o dobre kontakty z klientami, zajmuje się wyceną usług i biurokracją z nimi związaną. Za taką pracę zazwyczaj może on liczyć na wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej, z dodatkową premią za wyniki wynoszącą około 10% zysku od sprzedaży. Ponadto, zazwyczaj dostaje on do własnej dyspozycji samochód służbowy, laptop i telefon komórkowy.

Pensja a wielkość firmy

Jak widać zarobki w branży przeprowadzek w dużej mierze zależą od efektywności pracy i ilości przepracowanych godzin. Sprawdza się tu zasada, że im więcej zleceń i wypracowanych godzin tym lepsza pensja. Wiąże się to z tym, że o wiele bardziej satysfakcjonujące warunki finansowe swoim pracownikom mogą zapewnić duże firmy, niż mniejsze. Spowodowane jest do dysproporcją w ilości i wartości zamówień. Szczególnie widać to na przykładzie przedstawicieli handlowych, którzy zatrudnieni w korporacjach mają możliwość brania udziału w przetargach. Daje im to o wiele lepsze warunki gdyż niejednokrotnie wartości takich przetargów opiewają czasem na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Prowizja od takiego zamówienia, to niezły zastrzyk gotówki.

Zarobki w skali kraju

W Polsce pensje pracowników w branży przeprowadzek są na podobnym poziomie. Jedynie w województwie mazowieckim odbiegają od średniej statystycznej. Szacuje się, że w Warszawie wynagrodzenie jest o około 50% wyższe niż w innych miastach naszego kraju. Oznacza to, że pracownik fizyczny ekipy przeprowadzkowej może liczyć na wypłatę w wysokości nawet 22,5 zł netto za godzinę, natomiast kierownik otrzyma aż do 27 zł netto za godzinę pracy.

Informacje zostały dostarczone przez firmę Fortis Przeprowadzki w Łodzi. Dane mogą różnić się zależnie od sezonowości zamówień oraz wielkości firmy i indywidualnych umów między pracodawcą a pracownikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *