Instalacje odgromowe budynków – działanie, rodzaje i normy

 

Instalacja odgromowa to bardzo istotny element zabezpieczenia domu przed wyładowaniami atmosferycznymi. Podczas burzy istnieje ryzyko, że piorun trafi w dom lub budynek gospodarczy. Brak odpowiedniej instalacji odgromowej może doprowadzić do sporych strat, do których należy uszkodzenie urządzeń elektrycznych podpiętych do sieci, a także pożaru.

Jaką rolę pełni piorunochron

O komentarz poprosiliśny pracownika firmy zre.małopolska.pl, który na codzień zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem piorunochronów:

Podstawowym zadaniem instalacji odgromowej, zwanej potocznie piorunochronem, jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego i bezpieczne przeprowadzenie jej do ziemi.

dom chroniony piorunochronem jest bezpieczny podczas burzy

Klasa odgromowa budynku, a rodzaj instalacji

Piorunochrony muszą spełniać rygorystyczne normy regulowane przepisami prawa. Każdy budynek musi mieć określoną klasę odgromową, która obliczana jest przez programy komputerowe do programów terenowych. Zastosowanie się do wymogów odpowiedniej klasy odgromowej budynku pozwoli na założenie skutecznej instalacji.

Piorunochron chroni przed pożarem od wyładowania

Mylne przeświadczenie inwestorów, którzy lokują spore środki w systemy przeciwpożarowe, antywłamaniowe czy ewakuacyjne i umniejszanie ważności instalacji odgromowej często doprowadza do pożaru, którego można było uniknąć. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiec pożarowi od wyładowania niż ugasić ogień. Aby uniknąć sytuacji, w której piorunochron nie będzie w stanie odebrać energii wyładowania trzeba zgłosić się do profesjonalistów, którzy będą w stanie zaprojektować skuteczną instalację. Nie warto ryzykować utraty mienia, a także zdrowia i życia domowników celem pozornej oszczędności na nieodpowiedniej instalacji odgromowej.

pożar wywołany uderzeniem pioruna

Rodzaje instalacji

Piorunochrony występują w dwóch wariantach, które różnią się użytymi elementami oraz zasadą działania.

Aktywne instalacje odgromowe

Ten typ piorunochronu nie jest dozwolony do stosowania w Polsce jako samodzielna instalacja odgromowa. Aktywna głowica może być tylko dodatkiem do tradycyjnej instalacji. Warto o tym pamiętać podczas inwestycji, pozwoli to uniknąć późniejszych problemów związanych z legalnością takiej instalacji. Aktywny piorunochron składa się z głowicy na maszcie (typ SE lub typ PDC) oraz jednego lub dwóch przewodów odprowadzających.

Tradycyjne instalacje odgromowe

Instalacja tego typu składa się z ocynkowanych elementów stalowych, miedzianych lub aluminiowych. Podstawowymi częściami składowymi są:

  • Zwody poziome,
  • Zwody pionowe,
  • Zwody rozpraszające,
  • Przewody odprowadzające,
  • Przewody uziemiające
  • Uziemienie pionowe lub poziome
  • Złącze kontrolne.

Tylko kompletna instalacja pozwoli na bezpieczne odprowadzenie energii wyładowania atmosferycznego do ziemi. Uwaga! Pamiętajmy o podłączeniu wszystkich masztów, elementów metalowych, kutych bądź ozdobnych. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych przeskoków iskrowych.

kogut dachowy, który wymaga podłączenia do instalacji odgromowej

 

Montaż instalacji przedstawiony na filmie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *