Jak najlepiej wykorzystać popyt na pracę w IT?

Chmura

Jaka branża zwycięża niezmiennie od kilku lat we wszystkich zestawieniach najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy? Odpowiedź jest banalnie prosta – IT, rzecz jasna! Programista Java, architekt systemów IT, programista baz danych, tester oprogramowania, project manager – przedstawiciele tych specjalności z pewnością zawsze znajdą sobie dobrze płatne zajęcie, są też stałym obiektem zainteresowania przeszukujących rynek pracy head hunterów. Nie inaczej będzie w najbliższej przyszłości. Firma Hays Poland niedawno ogłosiła, że w 2015 roku najbardziej pożądanym na rynku pracy zawodem będzie ekspert ds. migracji baz danych. Jak zatem najlepiej wykorzystać posiadane umiejętności, by znaleźć dobrą pracę w IT? I czy na pewno konieczne jest w tym przypadku wykształcenie informatyczne?

Programiści i eksperci

W najważniejszej, bo najliczniejszej i najlepiej wykwalifikowanej grupie pracowników firm informatycznych gruntowne wykształcenie z zakresu IT jest absolutnie niezbędne. Co prawda większość specjalistów zgodnie przyznaje, że tego, co w tej pracy najważniejsze, nie da się nauczyć na studiach, jednak na takich stanowiskach jak programista Java, programista aplikacji webowych czy architekt baz danych liczą się przede wszystkim gruntownie poznane i efektywnie wykorzystywane języki programowania (np. Java, Python, C/C++/C# czy Objective C) oraz technologie. I mowa tu zarówno o tych koderach, którzy projektują aplikacje na tablety i telefony, jak i o programistach zajmujących się takimi urządzeniami, jak bankomaty czy maszyny przemysłowe.

Bardzo ważną przy poszukiwaniu pracy w IT umiejętnością stała się ostatnimi laty również znajomość języka SQL. Dlaczego? Bo jest to wytrych do pracy przy tych systemach, które opierają się na bazach danych. A taki system jest niezbędny do funkcjonowania każdej dużej oraz średniej firmy produkcyjnej bądź handlowej. Informatycy nadzorujący pracę wykorzystywanych w firmach systemów ERP oraz osoby zajmujące się integracją różnych systemów wykonują bardzo odpowiedzialną pracę, od której zależy sprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. I dlatego też są dobrze opłacani. Na listach najlepszych i najbardziej opłacalnych zawodów z reguły zawsze znajduje się konsultant SAP – godzina jego pracy może kosztować firmę nawet kilkaset złotych. Stąd właśnie ekspert ds. migracji danych na pierwszym miejscu zestawienia firmy Hays – przy łączeniu baz danych pochodzących z różnych systemów ERP (jest to możliwe, gdy np. dochodzi do scalenia dwóch lub więcej firm) bezpieczeństwo informacji jest warte każdych pieniędzy.

Zaplecze handlowe i helpdesk

Ale jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Żeby pracować w IT, wcale nie trzeba być biegłym w co najmniej trzech językach programowania ekspertem. Równie cenne dla rekruterów są tzw. umiejętności miękkie – empatia, cierpliwość, dar przekonywania, umiejętność łączenia w firmie różnych, często bardzo od siebie odległych funkcji. Oczywiście powinny być one podbudowane choć podstawową wiedzą informatyczną, ale nie ona decyduje o powodzeniu w działach zajmujących się wsparciem technicznym czy kontaktami z klientami. Specjalista ds. helpdesku nie musi wiedzieć wszystkiego na temat systemów IT. Musi natomiast wiedzieć, czego oczekuje klient firmy informatycznej i jak te oczekiwania przełożyć na język techniczny, by przedłożyć je programistom.

Nie jest przypadkiem, że wśród najlepiej opłacanych specjalistów ostatnich lat znajdują się kierownicy projektów, czyli tacy menadżerowie, którzy potrafią nadzorować całość realizowanego projektu informatycznego – od etapu planowania, poprzez programowanie, aż po wdrożenie u klienta. Niezbędne jest tu połączenie kompetencji „twardych” z „miękkimi”, czyli gruntownej wiedzy informatycznej z umiejętnością efektywnego kierowania pracą większego zespołu ludzi.

Ale jeżeli ktoś ma w sobie żyłkę handlowca, również może się całkiem nieźle dorobić – systemy ERP z reguły są bardzo drogie, kosztują średnio kilkaset tysięcy złotych (albo nawet trochę więcej), a w dodatku wiążą się z umowami o długoterminowym wsparciu technicznym, zatem prowizja może być tu naprawdę wysoka. W dużych firmach zajmujących się systemami ERP w cenie są również prawnicy, którzy zajmują się m.in. konstruowaniem umów biznesowych. Jak widać – w IT znajdzie coś dla siebie niemal każdy, kto nie boi się wyzwań i ma zapewnione choćby podstawy wiedzy informatycznej. Dlaczego nie spróbować?

Autor: DATA Lab

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *