Jak wybrać dobrego doradcę finansowego?

Financial planning consultation

Świadomość ekonomiczna Polaków jest niewystarczająca. Tak przynajmniej wynika z publikowanych cyklicznie raportów. Czy w związku z tym doradcy finansowi nie mogą opędzić się od klientów? A może wręcz przeciwnie? W czym może pomóc taki specjalista?

W lipcu 2014 roku ukazał się raport opracowany przez Instytut Wolności i Raiffeisen Polbank. Celem autorów było opisanie stanu wiedzy ekonomicznej Polaków na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown. Wnioski nie są pozytywne. Okazuje się, że większość Polaków ma olbrzymie braki w zakresie podstawowych obszarów ekonomii i finansów. Nie brakuje osób, które nie wiedzą, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy i bankowy czy jak pomnażać zgromadzone środki finansowe. O ile ok. 75% Polaków wie, czym jest VAT, o tyle już tylko ok. 21% potrafi udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie, od czego odprowadzany jest tzw. podatek Belki. Takie wnioski przekładają się na liczne pytania, a jedno z nich odnosi się do tego, czy w Polsce pracuje wystarczająca ilość doradców finansowych.

Rola doradcy finansowego

Kim jest doradca finansowy? Najprościej mówiąc, to specjalista, który posiada rozległą wiedzę ekonomiczną i ma dostęp do ofert banków czy instytucji finansowych. Posiadane przez niego umiejętności są o tyle ważne, że rolą doradcy finansowego jest świadczenie pomocy klientom. Otrzymując szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji finansowej osoby zainteresowanej, może on dokonać analizy i przedstawić najkorzystniejsze rozwiązania. Dotyczą one zarówno pożyczek, kredytów hipotecznych, jak i oszczędzania czy inwestowania pieniędzy. Warto przy tym podkreślić, że – w przeciwieństwie do pośrednika finansowego oferującego produkt konkretnej instytucji – doradca finansowy prezentuje szeroką gamę produktów. Spośród nich wybiera on te, które będą najlepiej odpowiadały potrzebom klienta.

Polacy nie korzystają z pomocy doradców finansowych

Z przywołanego wyżej raportu wynika, że Polacy nie orientują się w sprawach ekonomicznych. Czy chętnie korzystają wobec tego z pomocy doradców finansowych? Okazuje się, że również nie. Tymczasem pomoc takiego specjalisty może być nieoceniona. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy konsument jest zainteresowany zaciągnięciem długoletniego zobowiązania. Świetnym przykładem jest kredyt hipoteczny. Decyzja o podpisaniu umowy kredytowej nie powinna być podejmowana spontaniczne. Konieczne jest zatem nie tylko skrupulatne porównanie dostępnych ofert, lecz także dokonanie prognozy swoich możliwości finansowych. Dobry doradca finansowy może pomóc również w staraniach o rządową dotację, dzięki czemu obciążenie domowego budżetu będzie niższe. Korzyści płynące ze skorzystania z pomocy doradcy mogą być zatem widoczne na wielu płaszczyznach.

Jak wybrać doradcę finansowego?

Choć najczęściej doradcy finansowi mają wykształcenie np. ekonomiczne, trudno oczekiwać, by każdy z nich miał szczegółową wiedzę na temat wszystkich produktów finansowych pojawiających się na rynku. Z tego choćby względu warto dokładnie wypytać, w czym doradca się specjalizuje. Zwłaszcza istotne powinno być to dla osób poszukujących kredytu hipotecznego. Wówczas nawiązanie współpracy ze specjalistą może zaowocować tym, że doradca będzie posiadał nie tylko szczegółową wiedzę na temat aktualnej oferty banków, lecz także będzie miał rozeznanie w rządowym programie wsparcia młodych kredytobiorców (aktualnie program „Mieszkanie dla Młodych”) czy będzie potrafił wyjaśnić wszelkie niuanse procedur udzielania kredytu hipotecznego przez wybrany bank. Poza specjalizacją, uwagę warto zwrócić też na doświadczenie doradcy i ilość podmiotów, z którymi współpracuje.

Współpraca ze specjalistami się opłaca

Nie każdy musi posiadać wiedzę na temat finansów. Gdy boli nas gardło, umawiamy się na wizytę do lekarza. Gdy potrzebujemy pomocy prawnej, kierujemy się do kancelarii radcy prawnego lub adwokata. Czemu zatem nie skorzystać z pomocy profesjonalisty wówczas, gdy sprawa dotyczy naszych pieniędzy? Wiedząc, czym należy kierować się przy wyborze doradcy finansowego, wybrać można takiego, który pomoże w podjęciu najkorzystniejszej decyzji. A wówczas bez większych obaw będzie można podpisać umowę np. kredytową. Warto więc o tym pamiętać niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy zagospodarować nasze pieniądze.

Artykuł został opracowany przez redakcję portal www.mieszkaniedlamlodych.com, na którym znaleźć można szereg cennych wskazówek na temat rządowej pomocy skierowanej do osób nabywających nieruchomość.

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM

Polecamy:
Konopia – dlaczego warto korzystać z preparatów konopnych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *