Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Odpowiednie oświetlenie, zarówno w naszych domach jak i miejscach pracy to z pewnością czynnik, który w znacznym stopniu może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie czy nawet sytuację ekonomiczną. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby dla człowieka życie perfekcyjnie dopasowane do naturalnego cyklu, czyli aktywność w dzień w świetle słonecznym i odpoczynek w nocy, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach jest to raczej niemożliwe.

Tempo życia jakie obecnie prowadzimy, i od którego nie jesteśmy w stanie się uwolnić z różnych przyczyn, wymusza na nas dłuższą aktywność niż konieczna była do przetrwania naszym przodkom. Ewolucja nie zdążyła nas jeszcze przystosować do nowych warunków, dlatego sami musimy sobie radzić z niedoborami światła, które mają znaczący wpływ na naszą ogólną kondycję. Wydawać by się mogło, że wybór właściwego oświetlenia do miejsc, w których przebywamy, to sprawa na tyle banalna, że nie warto zaprzątać sobie nim głowy. Sztuczne światło towarzyszy nam przecież odkąd pamiętamy i właściwie dotychczas wystarczyło tylko nacisnąć włącznik i od czasu do czasu wymienić przepaloną żarówkę.

Kto tak uważa jest w oczywistym błędzie. Światło sztuczne nie dorównuje co prawda naturalnemu, słonecznemu ale dla naszego własnego dobra powinniśmy wykorzystywać jego źródła, które swoim widmem są jak najbardziej do niego zbliżone. Czegoś takiego nie zapewni nam zwykła żarówka. Na szczęście istnieją technologie, które są nie tylko ekologiczne, ale również emitują światło o widmie prawie tak samo korzystnym dla ludzkiego cyklu dobowego jak światło dzienne. Możemy to osiągnąć stosując odpowiednie oświetlenie led, specjalnie przystosowane do emisji podobnego światła. Oczywiście nie jest to cecha technologii led w ogóle. Takie rozwiązania oferują tylko niektórzy producenci, ale pomimo tego nawet stosowanie zwykłych diod led ma dużo więcej zalet niż tradycyjne rozwiązania. Przede wszystkim technologia ta opiera się na zjawisku elektroluminescencji czyli bezpośrednim przekształcaniu energii elektrycznej na światło, bez jej strat na generowanie ciepła.

Tradycyjna, edisonowska żarówka większość pochłanianej energii zużywa właśnie na produkcję ciepła, co nie ma przecież żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Dzięki zjawisku elektroluminescencji diody ledowe nie nagrzewają się podczas emisji światła co ma bezpośrednie przełożenie na ilość potrzebnej im do działania energii elektrycznej. Oszczędności mogą być naprawdę spore biorąc pod uwagę, że niektóre rozwiązania potrzebują prawię czterokrotnie mniej energii do wyprodukowania światła o takim samym natężeniu w porównaniu do tradycyjnej żarówki. Pomyślicie jakie to może dać oszczędności zwłaszcza w dużych domach albo zakładach pracy działających w cyklu ciągłym.

Co więcej istnieją specjalne urządzenia (ściemniacz led) umożliwiające przystosowanie natężenia światła do aktualnych potrzeb i to nawet za pomocą aplikacji w smartfonie. Bardzo niskie zużycie energii to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim zysk ekologiczny, który w dzisiejszych czasach powinien być jednym z motywów działania ludzkości. Stale wzrastające zanieczyszczenie środowiska oraz galopujący efekt cieplarniany już wkrótce mogą sprawić, że nasza planeta nie będzie nadawała się do życia. Pomimo różnych szacunków i danych udostępnianych na ten temat przez organizacje naukowe, wszyscy zgadzają się co do tego, że powstrzymanie tego zjawiska powinno stać powoli jednym z podstawowych celów ludzkości.

Polecamy:
Jakie oświetlenie w przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *