Kim jest i jaką pracę wykonuje cieśla?

carwootoo

Zawód cieśli kojarzy się nam z drewnem i jego obróbką. W przeciwieństwie jednak do stolarza czy meblarza, cieśla zajmuje się obróbką drewna na potrzeby budownictwa. Nazywa się go także stolarzem budowlanym. Choć zawód wydawałby się prosty, wcale taki nie jest, a specjalistów w tej branży stale brakuje.

Obróbka drewna

Wszystkie drewniane elementy, które widzimy na placach budów powstały dzięki umiejętnościom cieśli. Są to szalunki, stemplowania, więźby dachowe, a nawet okna i drzwi. Jest to bardzo odpowiedzialna praca. Złe zaprojektowanie i wykonanie więźby dachowej grozi zawaleniem się dachu, a przez to naraża zdrowie i życie użytkowników obiektu. Dlatego tak ważna jest również znajomość technologii łączenia poszczególnych drewnianych elementów za pomocą śrub, gwoździ, klamer czy sworzni. Odpowiednie połączenie drewna w wytrzymałą konstrukcję to najważniejszy aspekt obowiązków cieśli. Bez znaczenia jest, czy chodzi o zbijanie, przykręcanie czy pasowanie.

W tym celu nie tylko trzeba znać technologię stawiania konstrukcji, ale także rozumieć drewno – umieć rozróżniać jego rodzaje; wiedzieć, które elementy nie nadadzą się do konkretnej pracy czy umieć wybrać najbardziej odpowiedni materiał. Proces przetwarzania drewna nie kończy się na jego połączeniu w stabilną konstrukcję. Bardzo często trzeba także je impregnować, czy pokrywać specjalnymi środkami owadobójczymi czy grzybobójczymi. Takich umiejętności nie nabierze się nigdzie indziej, niż prowadząc prace pod okiem bardziej doświadczonych cieśli. Istnieją dwie główne specjalizacje zawodu ciesielskiego. Pierwszym jest cieśla szalunkowy, którego miejsce pracy znajduje się na placach budowy. Drugim to cieśla okrętowy, który powinien znajdować się na statku przy każdym rejsie. Do jego obowiązków należy ewentualne reperowanie kadłuba tak, by okręt mógł dopłynąć do celu. Reperuje nieszczelności i uszczelnia poszycie. W dawnych czasach takiego specjalistę nazywano szkutnikiem, a zakres jego obowiązków malał wraz z rozwojem techniki żeglugi.

Umiejętności

Cieśla należy do tych zawodów, w których bardziej liczy się doświadczenie zawodowe niż posiadane wykształcenie. Młody magister po studiach ma mniejszą wartość na rynku niż doświadczony pracownik po zawodówce. Wymagana jest duża precyzja, gdyż drewno czasem potrzeba także wyginać do łuków. Nie wszystkie konstrukcje są wykonywane tylko i wyłącznie z drewna. Bardzo często trzeba je łączyć z elementami metalowymi, jak to jest chociażby w przypadku szalunków. Cieśla jest zobowiązany więc znać także te  technologie.

Niestety, praca ta ma dużo wad. W większości przypadków cieśla musi znajdować się na otwartej przestrzeni placów budów w zmiennych warunkach atmosferycznych. Kontakt z różnego rodzaju chemikaliami sprawia, że prawdopodobieństwo zachorowania na astmę jest bardzo duże. Cieśla musi posiadać bardzo dobry wzrok, który będzie pozwalał mu na dokładną ocenę materiału i łączeń drewna. Jakiekolwiek zaburzenia wymagające korekty poprzez szkła dyskwalifikują pracownika z wykonywania zawodu cieśli. Nie można także zapomnieć o ewentualnych urazach mechanicznych, na które narażony jest cieśla podczas pracy z maszynami do obróbki drewna. Praca na wysokości niesie ze sobą także ryzyko upadków.

Czy warto?

Mimo wielu niezbędnych predyspozycji, a także zagrożeń wynikających z wykonywanych obowiązków, płace cieśli nie należą do najwyższych. Mediana zarobków wynosi 3103 złote brutto. Bardzo często jednak można spotkać się z benefitem w formie darmowego ubezpieczenia na życie lub zdrowotnego. Bycie cieślą wiąże się z odpowiedzialnością i dokładnością. Doświadczenie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na statut poszczególnego cieśli. Im więcej konstrukcji zostanie stworzonych, tym większa szansa, że zostaną one zrobione bez wad, a nie wszystko zawsze jest zgodne z dokumentacją techniczną. Niestety, im więcej wiosen będzie miał pracownik, tym gorzej będzie wykonywał swoją pracę ze względów zdrowotnych. W pewnym okresie pozostaje już tylko uczyć młodych cieśli swojego zawodu.

Konsultacji na temat pracy cieśli udzielił nam serwis oferujący konstrukcje drewniane – wmsbudownictwo.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *