Kim jest i jakie są obowiązki inżyniera utrzymania ruchu

men-827301_960_720

Inżynier ten odpowiedzialny jest za utrzymanie ciągłości produkcji. Dba on o poprawne funkcjonowanie urządzeń i maszyn. Obmyśla, przeprowadza i zestawia wyniki przeglądów. Ma za zadanie prowadzić prace nad doskonaleniem przebiegu i technologii produkcji. Opracowuje plan na zakupy części zamiennych i ma kontakty z producentami maszyn w zakresie naprawy i konserwacji sprzętu.

Wymagania dotyczące wiedzy specjalisty

Zawód inżyniera, którego celem jest między innymi utrzymanie ruchu to bardzo wymagające zajęcie. Powinien on wykazać się znajomością nowoczesnych technik organizacji utrzymania ruchu. Konieczne jest też aby dobry inżynier posiadał uprawnienia energetyczne  do 1 kV albo 20kV. W zawodzie specjalisty bardzo przydatna może okazać się znajomość rysunku technicznego oraz dobrze opanowany język angielski. Inżynier utrzymania ruchu powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu wykorzystania narzędzi  5S/TPM/RCM. Specjalista ten musi również wykazać się zdolnością koordynowania wykonywanych prac remontowo – serwisowych.

Cechy osobowościowe jakie powinien posiadać dobry inżynier

Dobry inżynier utrzymania ruchu przede wszystkim powinien sprawdzać się w sytuacjach stresowych, gdyż praca ta jest zwykle wykonywana pod presją czasu i potrzeba dużo opanowania, skupienia, cierpliwości i  zaangażowania. Od pracownika wymagana jest także komunikatywność na wysokim poziomie, odpowiedzialność i sumienność. Specjalista powinien wykazać się również umiejętnością analitycznego myślenia oraz pracy w grupie.

Bardzo dobrze wpisuje się w tematykę naszego klienta, KGHM ZANAM, który też zajmuje się utrzymaniem ruchu. Dopisałbyś tam takie coś? Po wszystkim odświeżenie daty postu i ponowna indeksacja i każdy skorzysta. Embed filmiku też uatrakcyjni artykuł bo to film z pracy nad utrzymaniem ruchu z jakiejś huty.

Droga kariery dla inżyniera utrzymania ruchu

Aby stać się specjalistą w tym zawodzie, należy wziąć pod uwagę studia inżynierskie na wybranej politechnice (Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Opolska, Politechnika Łódzka itd.) albo na jakiejkolwiek innej wyższej szkole technicznej (np. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach).

Osoba zainteresowana inżynierią utrzymania ruchu powinna zastanowić się nad doborem  kierunku studiów.

Warto wziąć pod uwagę takie specjalności jak:

  • automatyka
  • mechanika
  • elektrotechnika
  • elektronika

Praca na stanowisku inżyniera utrzymania ruchu jest bardzo wymagająca i przeznaczona tylko dla nielicznych o ścisłych umysłach, posiadających zdolności analityczne i logistyczne. Zatrudnienie na tym stanowisku można znaleźć w wielu dużych firmach z branży przemysłowej. Dobrym przykładem jest KGHM ZANAM świadczący utrzymanie ruchu maszyn i urządzeń dla wielu krajowych i zagranicznych firm. Jak w praktyce wygląda taka praca? Zobaczcie ten krótki film:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *