Specjalizacje na studiach kosmetycznych

Specjalizacje na studiach kosmetycznych

 

Zarówno na uczelni publicznej, jak i prywatnej wybierasz specjalizację, która określi Twój główny kierunek pracy. Podczas całego okresu studiów zdobędziesz rozległą wiedzę z dziedziny kosmetologii, jednak to specjalizacja pozwoli Ci wykonywać wymarzony zawód.
Większość uczelni oferuje następujące specjalizacje:

 • kosmetologię leczniczą
 • defekty estetyczne, poznajesz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i uczysz się wykonywać specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne. Kosmetologia lecznicza obejmuje:
 • dermatologię estetyczną
 • dietetykę z elementami suplementacji
 • elementy chirurgii estetycznej
 • wykonywanie zabiegów kosmetycznych – pielęgnacyjnych, upiększających, specjalistycznych.

Po ukończeniu tej specjalizacji możesz współpracować z lekarzem dermatologiem , któremu pomagasz wykonywać zabiegi i prowadzić terapie lecznicze. Przygotowujesz również pacjentów do specjalistycznych zabiegów.

 • laseroterapię (należy do kosmetologii leczniczej, ale na niektórych uczelniach jest odrębną specjalizacją) – poznajesz działanie laserów i uczysz się, czym jest promieniowanie laserowe. Po ukończeniu specjalizacji umiesz obsługiwać urządzenia do laseroterapii, dobierać dla pacjentów odpowiednią terapię i wykonywać zabiegi z użyciem laserów (depilację, usuwanie zmarszczek, odmładzanie skóry)
 • podologię – specjalizacja medyczna. Podologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się chorobami i defektami stóp. W trakcie specjalizacji uczysz się, jak zapobiegać chorobom stóp i jak edukować na ten temat pacjentów. Zdobywasz wiedzę na temat chorób i defektów stóp i uczysz się, jak je leczyć. Po skończeniu specjalizacji możesz pracować w poradni podologicznej, ortopedycznej, rehabilitacyjnej, sanatoriach, domach opieki
 • kosmetologię stosowaną – uczysz się, jak pielęgnowa
 • urodę i zdrowie, jak wykonywać zabiegi przeciwstarzeniowe. Nabywasz umiejętność udzielania fachowych porad dotyczących pielęgnacji skóry. Umiesz dobrać kosmetyki do rodzaju skóry i wykonywać zabiegi kosmetyczne. Po tej specjalizacji możesz otworzyć własny salon kosmetyczny lub pracować w renomowanym salonie urody
 • wizaż i stylizacja (jedna z dziedzin kosmetologii stosowanej, ale również odrębna specjalizacja) – uczysz się, jak dobrać makijaż do cery i urody klientki. Poznajesz tajniki profesjonalnego makijażu, uczysz się łączyć i dobierać kolory. Zdobywasz umiejętność podkreślania za pomocą makijażu urody klientek. Uczysz się także pielęgnowania włosów i stylizacji fryzur. Umiesz wykreować wizerunek klientki i dobrać stroje pasujące do jej sylwetki. Po skończeniu specjalizacji możesz zostać wizażystką lub stylistką
 • SPA&Wellness – uczysz się, jak wykonywa
 • masaże i zabiegi odnowy biologicznej, żeby zapewni
 • klientom równowagę psychiczną i fizyczną. Zdobywasz umiejętność wykonywania zabiegów relaksacyjnych na ciało i twarz stosowanych powszechnie w salonach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA, gabinetach kosmetologicznych. Uczysz się obsługi urządzeń fizykalnych, które służą do regeneracji organizmu i wprowadzenia go w stan odprężenia

Jak widzisz, oferta specjalizacji na studiach na kierunku kosmetologii jest obszerna. Wybór jednej z nich zależy od tego, czym chcesz zajmować się po studiach. Jeśli myślisz o prowadzeniu własnego salonu, wybierz specjalizację kosmetologii stosowanej. Jeśli chcesz zajmować się medycznymi aspektami urody, zdecyduj się na kosmetologię leczniczą lub podologię.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Wyższą Szkołę Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi – http://www.wyzszaszkolakosmetyki.pl/, która realizuje zajęcia z zakresu przedmiotu kosmetologia.

1 Komentarz

 1. ROman pisze:

  Dobrze jest mieć w gabinecie podnośnik dla niepełnosprawnych ponieważ takie osoby również mogą chcieć skorzystać z naszych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *