Sprawne systemy kanalizacyjne a pandemia Covid-19

KMB STEEL PRODUCT przeciwko pandemii

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2  oraz choroby Covid-19 z pewnością zburzyło dotychczasowy porządek świata i zmieniło nasze postrzeganie dotyczące zdrowia publicznego. W tym trudnym czasie próbujemy w różny sposób jeszcze bardziej niż dotychczas zadbać o swoją kondycję i odporność.

Historia oceni które z tych metod okazały się najbardziej skuteczne. Przy tak długotrwałym stresie populacyjnym nie możemy jednak zapominać o niezwykle ważnych, prostych sposobach pozbywania się dużych ilości chorobotwórczych wirusów z naszego otoczenia.

Ścieki, które są odprowadzanie z naszych mieszkań, domów zwykłymi kratkami ściekowymi oraz ścieki – odprowadzane z obiektów użytkowania zbiorowego są bardzo niebezpieczne z sanitarnego punktu widzenia. W życiu codziennym raczej nie interesujemy się tematem zawartości odpadów ciekłych, ścieków, ponieważ przywykliśmy już do komfortu sprawnego odprowadzania nieczystości. Musimy być jednak świadomi, że ścieki zawierają znaczne ilości gnijących albo fermentujących substancji organicznych, wirusów i bakterii, pasożytów i innych mikroorganizmów – tj. wszystko to, co znacznie może zaszkodzić naszemu zdrowiu i życiu.

Zgodnie z raportem autorstwa dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz , dr hab. inż. Sylwia Fudala, dr inż. Beata Szatkowska, mgr Alicja Loch-Dzido pt. „Analiza COVID-19 w ściekach komunalnych w województwie pomorskim” (opracowanie z maja 2021 r.) – zawarty w ściekach koronawirus może być bardzo dobrym wskaźnikiem prognozującym postęp pandemii. W raporcie zwrócono uwagę, że dane literaturowe wskazują, iż cząsteczki SARS- CoV2 w ściekach nie wykazują zjadliwości (Lodder and de Roda Husman 2020), ale równocześnie, iż nieustannie powstają duże ilości odpadów medycznych – masek, rekawic, kombinezonów, etc.

Bezsprzeczne jest jednak to, że sprawne działanie systemów kanalizacyjnych oraz przeprowadzanie tak istotnych analiz są ważną składową walki z pandemią.
Należy zwrócić szczególną uwagę na działanie systemów kanalizacyjnych, kratek ściekowych, odwodnień łazienkowych oraz syfonów umywalek, należy ocenić czy działają prawidłowo, czy w dobrym stopniu odprowadzają nieczystości do systemów kanalizacyjnych. Warto również z większą niż zwykle dbałością poddawać konserwacji i czyszczeniu kratki ściekowe oraz wyrzucać odpady medyczne do wyznaczonych pojemników.

Warto również, aby kanalizacje w miastach zostały poddawane ocenie ekspertów. Dzięki temu, będzie można uniknąć lub złagodzić podtopienia na skutek dużej ilości opadów deszczu w jednostce czasu. Pamiętajmy, ze takie podtopienia wiążą się z niewydolnością kanalizacji miejskiej, a „cofanie się” ścieków zwłaszcza w pandemii może być bardzo niebezpieczne pod względem sanitarnym dla wszystkich mieszkańców.

Polecamy:
Czy szampon do włosów wystarczy, by utrzymać fryzurę w dobrej kondycji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *