Prawa pracownika w Polsce – warto o tym wiedzieć

Choć prawa pracownika w Polsce są jasno określne w kodeksie pracy, w rzeczywistości z ich przestrzeganiem bywa różnie. Pracodawcy bardzo często prawo łamią, obchodzą przepisy, a pracownicy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mają możliwość dochodzenia swoich spraw chociażby przed sądem pracy. Warto to zmienić – gdyby każdy znał swoje prawa, dużo mniej pracodawców pozwalałoby sobie na takie działania.

Obchodzenie przepisów związanych z prawem pracy jest dosyć częste, a czasem wręcz powszechne. Wiele firm łamie zasady dotyczące czasu zatrudnienia, pracy w godzinach nadliczbowych, rodzaju umów, a także przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. To wszystko uderza w pracowników, którzy nie otrzymują swoich wynagrodzeń, muszą godzić się na warunki, które im do końca nie odpowiadają, a także pracują niezgodnie z przepisami. Warto również wspomnieć o kwestii mobbingu, która w ostatnim czasie pojawia się w doniesieniach dosyć często. Pracownicy godzą się na traktowanie noszące znamiona przemocy z obawy przed utratą pracy.

Warto znać swoje prawa

Znajomość zapisów kodeksu pracy może ułatwić dochodzenie swoich praw, a także podstawową komunikację z pracodawcą. Dlatego każdy pracownik powinien zapoznać się z przepisami, szczególnie tymi, które dotyczą jego sytuacji, rodzaju zatrudnienia czy stanowiska pracy. Pamiętajmy, że nie wszystko, co nakazuje nam pracodawca, musimy wypełniać – jeśli jest to z przepisami niezgodne, mamy pełne prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych. Nie zapominajmy również o tym, że w razie potrzeby mamy wsparcie chociażby inspekcji pracy. Kilka kontroli przeprowadzonych w firmie łamiącej przepisy pracownicze mogłoby na długo ostudzić zapędy pracodawcy związane z obchodzeniem praw pracowników.

Gdzie szukać wsparcia?

Jeśli czujesz, że Twoje prawa jako pracownika są łamane na różnych polach, warto przede wszystkim działać. Godzenie się z sytuacją z obawy przed utratą pracy nie jest bowiem na dłuższą metę dobrym działaniem. Na szczęście w ostatnich latach świadomość pracowników pod tym względem zaczyna rosnąć i nieco się zmieniać. Coraz więcej osób, które pod wieloma względami zostały przez pracodawcę skrzywdzone czy niewłaściwie potraktowane, decyduje się na dochodzenie swoich praw w inspekcji pracy, a później także przed sądem. W poszukiwaniu wsparcia warto swoje pierwsze kroki skierować właśnie do oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, która ma kompetencje kontrolujące, ale jednocześnie dysponuje specjalistami z zakresu prawa pracy, którzy są w stanie doradzić w konkretnej sytuacji lub pokierować pracownika dalej. Jeśli chcesz dochodzić swoich praw pracowniczych na drodze sądowej, dobrze jest również znaleźć odpowiedniego prawnika, najlepiej takiego, który specjalizuje się w prawie pracy i w kwestiach biznesowych. Dobry adwokat Warszawa to najlepsza opcja dla każdego, kto chce wejść na drogę sądową z byłym pracodawcą, odzyskać zaległe wynagrodzenia, zostać przywróconym do pracy po bezprawnym zwolnieniu i dochodzić swoich praw w każdej innej kwestii związanej z łamaniem przepisów.

Polecamy:
Czy szampon do włosów wystarczy, by utrzymać fryzurę w dobrej kondycji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *