Zanim wyślesz swoje CV

Ogłoszenia pracy na różnych portalach coraz częściej nie zawierają żądnych danych firmy która prowadzi nabór poza numerem telefonu lub adresem e-mail. Dla osób poszukujących pracy brak takich informacji, choćby podstawowych takich jak nazwa firmy, adres, nazwisko osoby prowadzącej nabór, jest kłopotliwe ponieważ stawia znak zapytania czy dane ogłoszenie jest po pierwsze prawdziwe a po drugie czy po drugiej stronie jest uczciwy pracodawca.

Często słyszymy o wyłudzeniu danych osobowych osób które przesłały własne CV nieznajomej firmie. Często wyłudza się tylko adresy e-mail które następnie są sprzedawane osobom które wysyłają reklamówki w postaci e-mailów – zwanych potocznie niechcianą pocztą. Są także przypadki znaczni poważniejszych przestępstw opartych o wyłudzone dane osobowe takie jak kredyty na fałszywe nazwisko itp. Jedno jest pewne, nie należy wysyłać swoich danych osobowych a szczególnie kopii dowodu osobistego podmiotom które nie chcą ujawnić swoich danych firmy. Praca którą oferują pracodawcy powinna być dodatkowo jasno określona.

Na jakich zasadach będziemy pracować i gdzie. Często zdarza się jednak, że brak danych konkretnej firmy spowodowany jest zwykłym przeoczeniem lub po prostu pracodawca nigdy nie był na miejscu poszukującego pracy i nie wie, że brak takich danych wzbudza podejrzenia. Dlatego jeżeli mamy wątpliwości co do pracodawcy i jego ogłoszenia o pracę, warto przed wysłaniem CV poprosić go o dokładne dane firmy i jeżeli wówczas wydadzą się nam prawidłowe decydujemy się na wysłanie CV. Następną sprawą jest podawanie e-mailów z darmowych skrzynek pocztowych w postaci nazwa_konta@wp.pl nazwa_konta@op.pl i tym podobne. Jest to również oznaka, że ktoś próbuje wyłudzić nasze dane osobowe ponieważ większość firm które istnieją na rynku posiadają własną stroną internetową i przypisaną do niej skrzynkę pocztową. Jednak i w tym wypadku mogą zdarzać się wyjątki. Firma ma na przykład tylko jedną skrzynką pocztową i chce oddzielić przychodzące CV od reszty informacji ważnych dla przedsiębiorstwa, lub po prostu chcą aby CV spływało do jednej konkretnej osoby.

Dlatego zakładają tymczasowy adres e-mail który wykorzystuje się tylko na czas rekrutacji. Najczęściej wysyłając wiadomość z prośbą o podanie danych firmy otrzymamy wszystkie wymagane informacje. Pamiętam aby chronić swoje dane osobowe i kiedy tylko masz wątpliwości nie wysyłaj swojego CV do nieznajomych, ale miej także na uwadze, że brak danych pracodawcy może nie być zamierzone.

1 Komentarz

  1. Przed wysłaniem CV zawsze poświęcam trochę czasu na weryfikacje pracodawcy. Sprawdzam czy firma istnieje, czytam opinię, i dopiero wysyłam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *