Zastosowanie autoklawów w przemyśle spożywczym

[Artykuł sponsorowany] Autoklawy nie tylko umożliwiają sterylizację narzędzi medycznych czy kosmetycznych – przede wszystkim znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym. Z ich pomocą producenci żywności mogą m.in. przedłużyć świeżość wytworzonych produktów czy poddać je konserwacji. Jak działają autoklawy i jakie korzyści niosą dla przetwórstwa spożywczego?

Jak działa autoklaw?

Autoklaw przemysłowy to urządzenie, które jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Sprzęt umożliwia obróbkę termiczną żywności oraz sterylizację większości produktów, wpływając na ich trwałość i zdatność do spożycia. Procesy te są możliwe dzięki wysokiej temperaturze (powyżej 100°C), ciśnieniu (od 2 do około 6 barów) oraz hermetycznie zamykanym zbiornikom.

W budowie autoklawów wykorzystuje się przede wszystkim materiały, które są odporne na działanie różnych substancji chemicznych zawartych w produktach spożywczych (np. stal kwasoodporną). Istotną rolę odgrywają również systemy blokad, wskaźniki pomiaru temperatury i ciśnienia oraz zawór bezpieczeństwa – nie tylko regulują pracę urządzenia, ale także zapewniają odpowiednią izolację od czynników zewnętrznych, ograniczając m.in. utratę ciepła.

Autoklawy przemysłowe można podzielić ze względu na zastosowany system ogrzewania (olejowy, gazowy lub elektryczny), ale również z uwagi na medium grzejne czy rodzaj opakowań obrabianej żywności. Poszukując sprzętu do przemysłowej obróbki termicznej pożywienia, warto zwrócić uwagę na używane autoklawy przemysłowe Foeth. To pełnowartościowe produkty pochodzące od czołowych europejskich producentów urządzeń procesowych o zróżnicowanej charakterystyce. W ofercie znajdziesz odnowione i oczyszczone urządzenia o rozmaitej pojemności czy budowie.

Autoklaw spożywczy – zastosowanie i przeznaczenie

Autoklawy ze względu na swoją konstrukcję oraz mechanizmy umożliwiają o wiele szybszą i bardziej wydajną produkcję żywności. Wytworzona w ich wnętrzu wysoka temperatura niszczy drobnoustroje, wpływając tym samym na jakość i trwałość produktów spożywczych. Autoklawy wykorzystywane są przede wszystkim do:

  • gotowaniaciśnieniowego – skracającego czas wytwarzania artykułów;
  • pasteryzacji– czyli konserwacji pożywienia w wysokich temperaturach;
  • tyndalizacji– nazywanej też pasteryzacją funkcjonalną, stosowaną w przypadku żywności w puszkach;
  • sterylizacji – polegającej na eliminacji wszelkich wegetatywnych, przetrwalnikowych lub zarodnikowych form mikroorganizmów.

Autoklawy spożywcze znajdują swoje zastosowanie m.in. w przemyśle mięsnym, ale także w zakładach przetwórstwa warzyw i owoców, w których producenci dbają o wysoką jakość wytwarzanego pożywienia. Niekiedy urządzenia te wykorzystywane są także przez prywatnych właścicieli sadów i ogrodów, a także masarzy czy pszczelarzy.

Używany autoklaw w przemyśle spożywczym – dlaczego warto?

Zakup nowego sprzętu procesowego może stanowić duży wydatek dla przedsiębiorstwa, dlatego warto zawczasu rozejrzeć się za atrakcyjnymi ofertami na rynku wtórnym. To dobry sposób na gromadzenie oszczędności, jednak należy pamiętać, że maszyna powinna być sprawna, a cena adekwatna do jakości.

Zastanawiasz się nad używanym autoklawem spożywczym? W ofercie Foeth znajdziesz wiele wartych uwagi produktów, które są m.in. każdorazowo testowane przed wysyłką do klienta. Korzystając z usług największego sprzedawcy urządzeń procesowych, możesz mieć pewność, że dostarczony produkt spełni wszystkie najważniejsze wymagania i usprawni działanie prowadzonej firmy spożywczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *